Strandstädning på Hökafältet i Laholm – INSTÄLLT!

Strandstädningen på Hökafältet i Laholm den 18 april är tyvärr inställd på grund av coronapandemin. Vi vill dock uppmana våra medlemmar till att strandstäda på egen hand eller i mindre grupper i linje med restriktionerna!

Välj en dag med fint väder, packa med gott fika, en rulle skräppåsar/säckar, ett par handskar och ge er ut på en strand i Halmstad och plocka skräp! Svårare än så behöver det inte vara. Här finns bra information att tänka på vid strandstädning: Kusträddarna HSR och Håll Sverige Rent

Tänk på att inte störa fågel-och djurlivet, var försiktig med vassa föremål och tänk på hygienen. Ibland kan man hitta andra fynd som inte är skräp, så som döda eller skadade vilda djur. Vilda djur ska rapporteras till Statens Veterinärmedicinska Anstalt (SVA), med undantag för sälar och tumlare som istället rapporteras till Naturhistoriska Riksmuseet (NRM). Tumlare, och andra djur som tillhör ”statens vilt” anmäls också till polisen. 

Ta gärna bilder på er städning och använd gärna dessa hashtaggar: #skräpplockninghalmstad #hallsverigerent #helasverigeplockarskräp #strandstädning #renkust  

Tillsammans kan vi hjälpas åt att hålla kusten och naturen ren från skräp!

 

Dela

Kommentera

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.